Douro

Pokud se řekne Douro, máme na mysli údolí kolem stejnojmenné řeky, rozprostírající se i v sousedství jejich hlavních přítoků, tedy Pinhão, Corgo, Varosa, Tãvora a Torto. Ač poměrně blízko Atlantiku, oblast má ryze kontinentální podnebí, zejména díky pohoří Serra do Marão (až 1415 m n.m.), které poskytuje ochranu před přímořskými větry, a díky této ochraně je zde léto velmi horké (i přes 40 °C) a zimy přitom mrazivé, oblast je poměrně řídce osídlena, zejména i vzhledem ke špatné dostupnosti již více zalidněného pobřeží. Řeka Douro má svůj pramen ve Španělsku, její délka je téměř 900 km a vlévá se do Atlantiku ve městě Porto. Region bývá nazýván „Alto Douro“ (Horní Douro).

Douro je bezesporu jednou z nejstarších a historicky nejcennějších na světě, přičemž historie vína zde sahá do období před naším letopočtem, další archeologické nálezy hovoří o dalším rozmachu ve 3. a 4. století. Od 12. století lze pozorovat další rozvoj vinařství zejména díky Cisterciánům, kteří měli nezanedbatelný vliv prostřednictvím svých významných klášterů Salzedas, São João de Tarouca a São Pedro das Aguias. Vinice se v regionu dále rozšiřují zejména v 17. století, z tohoto období také pochází první zmínka o Portském víně (1675). Díky smlouvě mezi Anglií a Portugalskem z roku 1703 (The Methuen Treaty) a následnému rozvoji tzv. British Port lodges (doslova domky Britského Porto) se brzy portské víno stalo základním produktem oblasti. Pro udržení kvality a zamezení falzifikaci byla 10. září 1756 vydána královská listina, která definovala region pro výrobu portského vína. Tímto aktem se patrně oblast Douro stala první formálně vymezenou vinařskou oblastí na světě. Původně se vymezení týkalo západní části, teprve později byla oblast rozšířena i do sušších a teplejších míst na východě. Ačkoliv je oblast známá především portskými víny, ve druhé polovině 20. století se produkce výrazněji obohacuje i o tichá vína, zprvu kvality nevalné, jež byla zlepšena až po roce 1990.

Centrem portského vína (a vlastně i celé oblasti) je Porto, město s téměř čtvrt milionem obyvatel, jehož historické centrum se pyšní zápisem v seznamu světových památek UNESCO (1996). Centrem se stalo díky své výhodné poloze na pobřeží Atlantského oceánu, když portské víno z výše položených oblastí sem bylo (a je) dopravováno přímo po řece Douro.

Většina vinic v regionu je na poměrně prudkých svazích směřujících k samotné řece Douro nebo k jejím přítokům. Proto nepřekvapí, že vinice jsou situovány na terasy, buďto zděnými (socalcos) nebo vytvořenými pomocí mechanizace (patamares). Část produkce je ale získávána na svazích výsadbou kolmou ke svahu (Vinha ao alt), a to i na svazích prudších. Ale i tak je umožněno použití mechanizace, která se přes terasy dostává jen velmi obtížně nebo někde je její nasazení úplně nemožné.

Mezi pěstované odrůdy (údajně až 500 druhů) patří modrá vína jako Touriga Nacional (základní pro portská vína), Touriga Franca, Tinta Roriz (ekvivalent španělského Tempranilla), Tinta Barroca a Tinto Cão (pravděpodobně nejstarší odrůda, již ze 16. století), z bílých lze pak jmenovat Moscatel, Malvasia Fina, Rabigato, Gouveio, Viosinho a Arinto. Nejvyšší klasifikace vín je  DOC. Mezi nejznámější vinařství patří Taylor, Fonseca, Cálem a Ferreira.

Zdroje: [wikipedia.org, thewinedoctor.com, theguardian.com, oportskem.cz]


Dona Antonia  Ferreira Reserva Tawny Porto
Na skladě 1 ks

Dona Antonia Ferreira Reserva Tawny Porto

Toto víno barvy tmavě okouřené cihly má velmi výra..

999 Kč

Zobrazuji 1 až 1 z 1 (celkem stran 1)